“Kciuk matki”, czyli zespół de Quervaina, czy tylko młodych matek dotyczy?

Okazuję się, że ta jednostka dotyczy nie tylko tych, którzy opiekują się noworodkami, ale również tych, którzy nadużywają pisania smsów przy użyciu kciuków. Schorzenie, którego przyczyna często nie jest znana, jest łączone z przeciążeniem ścięgien mięśni kontrolujących ruchy kciuka: odwodzenia i prostowania. Wśród objawów nalezy wymienić przede wszystkim ból i obrzęk podstawy kciuka, nadgarstka, czasem […]

Okazuję się, że ta jednostka dotyczy nie tylko tych, którzy opiekują się noworodkami, ale również tych, którzy nadużywają pisania smsów przy użyciu kciuków. Schorzenie, którego przyczyna często nie jest znana, jest łączone z przeciążeniem ścięgien mięśni kontrolujących ruchy kciuka: odwodzenia i prostowania.

Wśród objawów nalezy wymienić przede wszystkim ból i obrzęk podstawy kciuka, nadgarstka, czasem promieniujący do przedramienia. Dodatkowo może wystąpić sztywność samej ręki, utrudniająca chwytanie czy zaciskanie – ruchy te będą zaostrzały ból. U niektórych osób można również zauważyć słyszalne “trzaski” (pochodzące od przeskakujących ścięgien) z chwilowym zablokowaniem ruchu i równie nagłym odblokowaniem.

Problem dotyczy głownie kobiet (choć również występuje u panów), wykonujących czynności sprzyjające przeciążeniom, takie jak: chwytanie, podtrzymywanie głowki noworodka (stąd potoczna nazwa “kciuka matki” lub “kciuka położnej”), gra na niektórych instrumentach, częste smsowanie kciukami, granie w gry video, tennisa, kolarstwo szosowe. Można zauważyć, że dotyczy to głównie czynności obejmujących chwytanie, zaciskanie, ściskanie ręką – powtarzalnych lub długo utrzymywanych.

I co dalej?

Przede wszystkim na samym początku jest ważne, aby udać się do profesjonalisty i uzyskać rzetelną diagnozę, z uwagi na to, iż wiele jednostek chorobowych może mieć bardzo zbliżone objawy. W dalszym postępowaniu zalecona może być farmakoterapia w celu zmniejszenia stanu zapalnego pochewek ścięgnistych mięśni oraz unikanie czynności przeciążających kcuk i nadgarstek. Dodatkowo sugerowane jest odciążenie struktur przez zastosowanie ortezy kciuka lub odpowiedniej aplikacji kinesiotapingu. Po takim wstępnym leczeniu objawy najprawdopodobniej wycofają się, niestety jest też duża szansa na ich nawrócenie po zdjęciu ortezy i powrocie do normalnej aktywności. Dlatego, jako fizjoterapeuci, mocno zachęcamy naszych pacjentów do regularnego stosowania ćwiczeń wzmacniających. Tylko odpowiednie, induwidualnie dobrane ćwiczenia, dają szansę na długoterminowe uniknięcie objawów, bez konieczności rezygnowania z pracy zawodowej czy przyjemności takich jak granie…

Badania naukowe potwierdzają, że ćwiczenia ekscentryczne, czyli takie, w czasie których pracujący mięsień zwiększa swoją długość, są szczególnie efektywne. Niestety, nie jest to przyjemna terapia, ponieważ dążymy do wywołania delikatnego bólu podczas ćwiczeń.  Doświadczony terapeuta właściwie dobierze ćwiczenia oporowe, aby “balansowanie na krawędzi bólu” doprowadziło do odpowiedniego wzmocnienia mięśni. Zajmie się również stabilizatorami łopatek, aby polepszyć kontrolę całego ramienia. Można sobie wyobrazić, iż mocna, stabilna podstawa (obręcz barkowa), spowoduje, iż wykorzystując jej siłę, mniej obciążone będą stawy łokciowe, nadgarstkowe a nawet kciuk.

Przeczytaj, co o nas mówią

Mamy setki zadowolonych klientów

Masaż został wykonany bardzo fachowo, zarówno ze znajomością nowoczesnych metod, jak i z indywidualnym podejściem do pacjenta. Atmosfera jest bardzo miła, dostałam cenne wskazówki dotyczące indywidualnych ćwiczeń. Sympatyczna i bardzo życzliwa pani fizjoterapeutka. Ogólnie 6 jako ocena!

Jadwiga Cyran

Po przygodach z "państwową rehabilitacją" trafiłem do Feel Better, gdzie otrzymałem natychmiastową pomoc. Zabiegi masażu na najwyższym poziomie, profesjonalna opieka w miłym otoczeniu, w terminach ustalonych indywidualnie. Trudno znaleźć lepsze miejsce. Polecam!

Jarosław Wójcik

Naprawdę – byłem już obiektem zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych wiele razy (kłopoty z szyjną częścią kręgosłupa, stopami, stawami skokowymi, potem kolanami), ale nigdy nie odniosłem wrażenia takiej fachowości i przychylności, jak ze strony pani Anety Franek, pani Magdy Belczyk i całego zespołu. Poza tym efekt też nie przyszedł nigdy tak szybko i wyraźnie.

Sławomir K.

Do FB Rehab trafiłam po wypadku rowerowym. Uszkodziłam sobie kolano, bolał mnie bark i miałam potłuczone żebra. Panie dołożyły starań, aby przyjąć mnie zaraz, następnego dnia. Pięć wizyt wystarczyło, żeby wrócić do pracy. Okazało się, że jeszcze w tym sezonie wsiądę na rower! Jestem bardzo wdzięczna za troskliwą opiekę!

Martyna Kowalewicz

Wspaniałe centrum rehabilitacji, doskonała obsługa, fachowa pomoc i – co najważniejsze – są skuteczni! Leczą z determinacją mój bark, który jest bardzo oporny na postępy. Słowa uznania dla pań Anety, Magdy i Iwonki. Polecam wszystkim!

Krystyna Kotarba

Pani Aneta Franek, bo do niej trafiłem, zna się na rzeczy i co ważne, ma spore doświadczenie. Potrafi trafnie dobrać odpowiednie techniki i ćwiczenia, ale – co dla mnie liczy się najbardziej – ma dobry kontakt z pacjentem i potrafi skutecznie mobilizować do pracy nad sobą. Z czystym sumieniem polecam ten gabinet rehabilitacyjny.

Jacek Godulski

Czekamy na Ciebie!

Przyjdź, napisz lub zadzwoń do Nas

Zapraszamy!

Feel Better
ul. Kobierzyńska 98
30-382 Kraków

W tygodniu: 8.00 - 20.00
W soboty: 7.00 - 12.00

Zadzwoń do nas

+48 514 054 538

Napisz do nas

aneta@fbrehab.com

Przed samym wejściem możesz wygodnie zaparkować swój samochód

Dojazd autobusem nr 194 (przystanek Rostworowskiego) oraz tramwajami linii 11, 18, 23, 52 (przystanek Norymberska).

Nr rachunku bankowego: 72 1240 1444 1111 0010 7242 0509

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Jeśli nie zmienisz ustawień pliki cookie będą zapisywane na Twoim urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.